TRENRU
Teknik Özellikler
Kemerix Nedir ?
 
Kemerix Çelik Fiber Donatı; yüksek mukavemetli çelik ham maddesinden CE ve TSE standartlarına göre üretilen, beton içerisine katılan çelik tellerdir. Çeşitli malzemelerin liflerle donatılarak çeşitli özelliklerini iyileştirmeye yönelik çalışmaların çok eskilere dayandığı bilinmektedir. Kerpiç malzemesinin bitkisel elyaf ve samanla karıştırılarak kullanılması milattan önceki zamanlara dayanmaktadır.
Betonun çok düşük çekme dayanımına sahip olması nedeniyle beton elemanlarının tasarımında statik çekme gerilmelerinden kaçınılır. Dinamik yükleme durumlarında çekme gerilmeleri kaçınılmazdır. Çekme gerilmeleri ise bir çatlaktan pek çok çatlağın yayılmasına neden olarak betonda deformasyonlara neden olur. Çatlak gelişimine karşı betonun direncini ve sünekliğini artırmak için betonun çelik liflerle güçlendirilmesi en etkili yoldur.
Çelik lifler yüzey ve kenarlar da dahil, betonun her doğrultusunda kontrollü ve güvenli bir şekilde tutkallı yapısı sayesinde homojen olarak dağılır. Böylelikle 3 Boyutlu donatı sistemi elde edilir.
Kemerix, kırılgan beton yapısına süneklik kazandır. Beton daha fazla yapı yükünü absorbe ederek, çatlama ve kırılma gibi deformasyonlara karşı etkin bir dayanım kazanır. Böylece durabilite olarak ifade edebileceğimiz yapının servis ömrü artar.
 
Ekonomik
Homojen karışım ve kolay uygulama için tutkallı ve optimum boy/çap oranında üretilen Kemerix, beton santralide veya transmikserde kolayca betona ilave edilir. Hasır çelik yerleştirme ve bağlanma işçiliği ortadan kalkar. Geleneksel donatı ile oluşabilecek montaj hataları ortadan kalkar. (Pas payı, bindirme boyu vb.) Doğrudan beton içerisine ilave edilerek zamandan tasarruf sağlanır. Tünellerde püskürtme beton uygulamasında pas payını ortadan kaldırır, geri sekme belirgin şekilde azalır.Betondan tasarruf sağlanır. Çelik Hasıra göre toplam proje maliyetinde % 10-15 ekonomi sağlar.
 
Pratik
Homojen karışım ve kolay uygulama için tutkallı ve optimum boy/çap oranında üretilen Kemerix, beton santralide veya transmikserde kolayca betona ilave edilir. Pompalama ve yerleştirme sırasında kullanılan vibrasyon, çelik liflerin dönmesini ve belirli yönlerde dizilmesini sağlar. 3 boyutlu donatı sistemi elde edilir.
 
Teknik
İki ucu kancalı yapısı sayesinde betonla kenetlenerek yüksek aderans ve köprüleme görevi sağlar. Betondan sıyrılamaz. Çekme dayanımı geleneksel donatıya göre 3 kat daha yüksektir.
Donatının bütün kesite homojen dağılması ile mikro çatlakların yolunu keserek betonun mekanik özelliklerini önemli ölçüde geliştirilmektedir. Yapının enerji yutabilme kapasitesi yani tokluk artışıyla birlikte, servis ömrü boyunca karşılaşabileceği dinamik yüklemeler ve ani darbelere karşı yüksek mukavemet sağlanır.
Yapının yük taşıma kapasitesi artar. Endüstriyel zemin betonlarında derz açıklıkları artar.